یکشنبه, 23 آذر 1399 ساعت 09:23

تفاوت وب سایت با وبلاگ (بلاگ) چیه؟

خلاصه مطلب: شاید برای بعضیا عجیب باشه ولی هنوزم خیلیا فرق وب سایت با وبلاگ (بلاگ) رو نمی‌دونن. توی این مطلب میخوام تفاوت‌های وب سایت با وبلاگ رو به زبان ساده توضیح بدم.

امروزه طراحی وبسایت (Website) و ایجاد وبلاگ (Weblog) توی دنیا کار رایجی است. وبلاگ و وب‌سایت شباهت‌های ظاهری زیادی باهم دارن، به همین خاطر ممکنه تشخیص تفاوت این دوتا برای بعضیا مشکل باشه. شاید برای یکی که وقت زیادی توی اینترنت می‌گذرونه و با این چیزا زیاد سر و کار داره،‌ تفاوت‌های وبلاگ و وب‌سایت مثل روز کاملا روشن باشه. البته شایدم نباشه laughing اگه شما هم هنوز فرق این دوتا رو نمی‌دونین، پس بهتره با من همراه باشین تا به زبون آدمیزاد و قابل فهم بریم سراغ بررسی فنی وب سایت و وبلاگ تا باهاشون بیشتر آشنا بشیم wink

فرق وب‌سایت (Website)  با وبلاگ (Weblog) یا بلاگ (Blog) در چیه؟

وب‌سایت (Website) به معنی جایی توی وب یا به طور قشنگ‌تر پایگاه اینترنتی هست. وب‌سایت مجموعه‌ای از صفحات وب، محتوای متنی و چند رسانه‌ای مثل عکس، فیلم و صداست که همگی توی یه دامنه یا به طور خودمونی توی یه آدرس اینترنتی جمع شدن. مثلا همین وب سایت باگنامه که از چندتا صفحه‌ی وب و همینطور متن و عکس و فیلم تشکیل شده. وبلاگ یا بلاگ که هردو هم یه معنی دارن، جایی توی اینترنت یا به طور قشنگ‌تر پایگاه اینترنتی هست. وبلاگ مجموعه‌ای از صفحات وب، محتوای متنی و چند رسانه‌ای مثل عکس، فیلم و صداست که همگی توی یه دامنه یا به طور خودمونی توی یه آدرس اینترنتی جمع شدن. مثلا همین وبلاگ باگنامه که از چندتا صفحه‌ی وب و همینطور متن و عکس و فیلم تشکیل شده.
دقت کردین چقدر بهم شبیه هستن و مواد اولیه یکسانی دارن laughing اما خب یه تفاوت‌های ریزی هم دارن! ولی چه تفاوت‌هایی؟ گفتیم که وب‌سایت به معنی پایگاه اینترنتی هست ولی نگفتیم که این پایگاه اینترنتی چه انواع و اقسامی داره! وب‌سایت‌ها انواع مختلفی مثل وب‌سایت‌های شخصی، تجاری، خدماتی، دولتی و سازمانی دارن. به عنوان مثال توی اینترنت پره از فروشگاه‌های اینترنتی که هرکدوم وب‌سایت خودشون رو دارن. اگه دقت کرده باشین تفاوت این وب‌سایت‌ها به نوع محتوای اونا برمی‌گرده؛ وگرنه همشون از متن،‌ عکس، فیلم، صدا و صفحات وب تشکیل شدن. مثلا همین باگنامه که پُر از عکس و متن و فیلمه. توی فلان فروشگاه اینترنتی هم همینطور. توی وب‌سایت شخصی فلان شخصم همینطور. در واقع از این حرف میشه برداشت کرد که وبلاگ‌ هم یه نوع دیگه از انواع و اقسام وب‌سایت‌ها یا پایگاه‌های اینترنتی محسوب میشه و چیزی که باعث میشه که بهش وبلاگ یا بلاگ بگن، کاربرد و محتوای اونه.

تفاوت وب سایت با وبلاگ (بلاگ) چیه؟

به طور دقیق‌تر، وبلاگ درواقع یه وب‌سایت یا پایگاه اینترنتی هست که برای اطلاع رسانی ساخته شده و هرچند وقت یه بار بروزرسانی میشه، یعنی مطالب جدیدی بهش اضافه میشه. به صورت خودمونی به وبلاگ میشه به چشم یه مجله یا روزنامه‌‌ی اینترنتی نگاه کرد. یه وبلاگ می‌تونه تو یک زمینه‌ی تخصصی کار کنه یا توی زمینه‌های مختلف مثل اخبار، ورزش، اقتصاد، سیاست، مقاله‌های آموزشی، سفرنامه، خاطرات، یادداشت‌های روزانه یا علم و تکنولوژی تولید محتوا کنه. درواقع همه‌ی اینا وب‌سایت هستن ولی بخاطر نوع محتوای اونا که برای اطلاع رسانی ساخته شدن و مثل یه مجله‌ یا روزنامه‌ی اینترنتی فعالیت می‌کنن، بهشون وبلاگ میگن. مثلا توی دنیا یه چیزی به اسم اتومبیل داریم ولی اتومبیل یه چیزی هست که به دسته‌بندی‌های مختلفی تقسیم میشه. توی دنیای اینترنت هم میشه فروشگاه اینترنتی دیجیکالا رو مثال زد که یه بلاگ و مجله‌ی اینترنتی به اسم دیجیکالامگ هم داره و توی اون راجب موضوعاتی مثل علم و تکنولوژی، بازی‌های ویدیویی، کتاب و ادبیات، هنر، سینما و... تولید محتوا می‌کنه.
وبلاگ‌ها می‌تونن مستقل باشن یا زیرمجموعه‌ی وب‌سایتی باشن. مثلا همین دیجیکالامگ که زیرمجموعه‌ی دیجیکالاست یا وبلاگ‌های خبری، علمی،‌ ورزشی و... که به صورت جداگانه و مستقل درحال کار هستن. وبلاگ‌ها می‌تونن داخل وب‌سایت هم باشن، درست مثل همین وب‌سایت باگنامه‌ی خودمون که یه بخش به اسم بلاگ داره. به مطالبی که توی وبلاگ منتشر میشه، بلاگ (Blog) یا پست بلاگ (Blog Post) یا همون پستِ وبلاگ هم میگن. به کسی هم که وبلاگ نویسی می‌کنه، بلاگر (Blogger) میگن. البته توی فارسی بهش وبلاگ نویس هم میگن. پس تا اینجا فهمیدیم که وبلاگ در واقع یه نوع وب‌سایته که برعکس وب‌سایت‌های تجاری یا خدماتی و...، محتوا محور هست و میشه بهش به چشم یه مجله‌ یا روزنامه‌ی اینترنتی نگاه کرد. البته محتوای وبلاگ محدود به مقاله و مطلب نیست، بلکه می‌تونه شامل عکس، فیلم، صدا و پادکست هم باشه.

تفاوت وب سایت با وبلاگ (بلاگ) چیه؟

وب سایت و وبلاگ از لحاظ فنی یکسان هستن

اون اوایل که وبلاگ نویسی توی ایران مُد شده بود، وب‌سایت‌هایی مثل پرشین بلاگ، بلاگفا و... ساخته شدن که به طور رایگان برای افراد وبلاگ درست می‌کردن. این وبلاگ‌ها که تازه مد شده بودن و هنوز چندان پیشرفت نکرده بودن، یه زمینه‌ی رنگی و گُل مَن گُلی با ظاهری ساده و زشت داشتن که می‌شد توش وبلاگ نویسی کرد و افراد هم برای پست‌های شما می‌تونستن کامنت یا نظر بگذارن laughing اون موقع‌ها خیلیا واسه خودشون از این وبلاگ‌های رایگان می‌ساختن و البته افراد نسبتا زیادی هم وبلاگ می‌خوندن. بعد همین افراد وقتی می‌رفتن یه وب‌سایت شیک و قشنگ می‌دیدین، با خودشون فکر می‌کردن که وبلاگ فایده نداره و به پای وب‌سایت نمی‌رسه! از همونجا بود که کم‌کم طرز فکرایی مثل اینکه وب‌سایت و وبلاگ باهم فرق دارن، کسی که وب‌سایت داره آدم خفنیه، وب‌سایت یه سر و گردن از وبلاگ بالاتره و... به وجود اومدن. اما در حقیقت این دوتا از لحاظ فنی یکی هستن! هردو از صفحات وب، محتوای متنی و همچنین محتوای چندرسانه‌ای مثل عکس و فیلم و صدا تشکیل شدن. از لحاظ برنامه نویسی هم یکسان هستن. مثلا اگه ظاهر یه وب‌سایت با Html و CSS ساخته میشه، ظاهر یه وبلاگ هم با اینا ساخته میشه.
یا اگه برای ساخت یه فروشگاه اینترنتی از زبان برنامه نویسی پی‌اچ‌پی (PHP) استفاده میشه،‌ برای وبلاگ هم میشه ازش استفاده کرد. تنها تفاوت برنامه نویسی به میزان پیچیدگی وب‌سایت‌ها و وبلاگ‌ها برمی‌گرده! مثلا یه فروشگاه اینترنتی مثل دیجیکالا نسبت به یه وبلاگ که در نهایت از چندتا متن و عکس و فیلم تشکیل شده، طبیعتا پیچیدگی بیشتری داره. یا اگه یه وب‌سایت آدرس اینترنتی مستقل یا غیرمستقل داره، یه وبلاگ هم داره. اگه سایت‌هایی هستن که برای افراد وبلاگ‌های رایگان یا پولی می‌سازن، از طرفی سایت‌هایی هم وجود دارن که برای افراد وب‌سایت‌های مختلف رایگان و پولی مثل وب‌سایت‌های شخصی یا فروشگاهی و... می‌سازن! پس تنها چیزی که باعث تمایز وبلاگ‌ها از بقیه‌ی وب‌سایت‌ها میشه، نوع کاربرد و محتوای اوناست! چه بسا وبلاگ‌های خیلی قشنگ و بلاگر‌های خیلی خفنی که توی دنیا وجود دارن و کارشون از خیلی وب‌سایت‌ها بهتره. همینطور وب‌سایت‌های قشنگ و خفن مختلفی هم وجود دارن که نسبت به خیلی از وب‌سایت‌ها و وبلاگ‌های دیگه بهترن! پس چیزی که باعث برتری وبلاگ یا وب‌سایتی میشه، کیفیت اونه نه اسمش که بخوایم وبلاگا و بلاگر‌ا رو کمتر از وب‌سایتا و مدیراشون بدونیم wink

آخرین ویرایش در یکشنبه, 23 آذر 1399 ساعت 09:51

نظر دادن

پر کردن بخش های ستاره دار (*) ضروری است! لطفا هنگام ارسال نظرات خود، عفت کلام را نیز رعایت فرمایید 😀